Sten Frykberg-stipendierna
Sten Frykberg-stipendierna utdelas årligen med ändamålet att främja forskning och musikalisk vidareutbildning riktat mot ett område där stipendier är mycket angelägna, men samtidigt sällsynta, nämligen till musiker i landets professionella orkestrar. Stipendier delas också ut till frilansmusiker, ensembler och tonsättare. Akademiens styrelse beslutar om stipendier efter förslag från Sten Frykbergs minnesfonds styrelse.
Till Sveriges alla professionella orkestrar, frilans och svenska dirigentföreningens medlemmar.
Sten Frykbergs Minnesfond har sedan 1984 årligen delat ut stipendier till särskilt meriterade personer och grupper inom svenskt musikliv. Stiftelsen administreras av Kungl. Musikaliska Akademien och stipendiesumman har de senaste åren varierat mellan 10 000 och 40 000 kronor.
Stipendierna delas ut i närvaro av stipendiaterna vid en konsert med Sveriges Radios Symfoniorkester.
2026 års stipendiemottagare
Walter McTigert, representant för kontrabasstämman i Sveriges Radios Symfoniorkester.
Inspirationsresa till Berlin att besöka Berliner Filharmoniker och närvara vid repetitioner samt efterföljande konsert.
Gustav Inge, representant för 1:a violinstämman i Gävle Symfoniorkester.
Fortbildningsresa till Budapest Festival Orchestra och Iván Fischer
Oscar Edin, representant för Monbijoukvartetten.
Delta i mästarklass för Jonathan Brown, Cibrán Sierra och Antonio Gervilla bland andra vid en kurs i international String Quartet Seminar City of Guadix 6 – 12 juli 2026.
Andreas Nyström, representant för de tre pukslagarna vid Livgardets dragonmusikkår (LDK)
Studieresa till Paris för att studera franska gardets ridande musikverksamhet inom ”Garde Républicaine” i Paris.
Lena Pettersson, soloharpist i Malmö Symfoniorkester.
Forskning om harpisten, pianisten, organisten och tonsättaren Elisabeth Huselius – Wickters (1901 – 65) outforskade repertoar 1933 – 40.
Violastämman i Musica Vitae (saknades vid stipendieutdelningen).
Intensivdagar för violastämman som grupp tillsammans med violasten Bryony Gibson – Cornish som instruktör (totalt 3 musiker).
Stipendieutdelningen ägde rum i Berwaldhallen lördagen den 26 september. Sammanlagt delade minnesfonden ut 225.000 kr. Foto: Siri Cronström
Ansökan
I första paragrafen i minnesfondens stadgar står det: ”Stiftelsen skall ha till ändamål att främja musikalisk utbildning av ungdom samt forskning inom det musikaliska området”. Det innebär att det finns möjlighet för enskilda musiker, eller sektioner inom en orkester, att söka pengar för projekt som kan vara utvecklande och fortbildande, dvs ett slags forskning inom det musikaliska området. Det kan till exempel handla om att anlita en instruktör för att fördjupa kunskapen om ett repertoarområde eller en spelstil, eller att göra en studieresa i samma syfte.
Under ansökningsperioden skickas ansökningar via apply.se/KMA tillsammans med motivation, belopp och beskrivning till vad pengarna ska användas, och bildar tillsammans med övriga förslag underlag för nämndens val av stipendiater.
Förslagen insänds senast den 15 april 2026 via apply.se/KMA
Vid eventuella frågor, kontakta: anna.cronstrom@musikaliskaakademien.se, 08-407 18 02.
Om Sten Frykberg
Sten Frykberg (1910-1983) var pianist, dirigent och musikproducent. Han debuterade tidigt som pianist men därefter tog dirigeringen överhand och han verkade som chefsdirigent för flera av de svenska orkestrarna. Sten Frykberg uppnådde stor popularitet i de breda folklagren genom att bl. a. medverka i radio och TV-program i dubbla egenskaper, som dirigent och konferencier. Han var även under en lång rad år värd för radioprogrammet Önskekonserten.
Sten Frykberg älskade orkestern och dess musiker. För honom var alla av lika stor betydelse för det konstnärliga resultatet. Därför är det helt naturligt att avkastningen från hans minnesfond också går till orkestermusiker.
Sten Frykberg repeterar i Musikaliska Akademiens Stora sal.